Jak powinna wyglądać odzież kolarska?

16 lipca 2023 Moda sportowa

Możesz jeździć na rowerze przez kilka minut po płaskim terenie w tych samych ubraniach, w których chodzisz na co dzień. Nie musisz nosić czarodziejskich koszulek czy spodni, które same regulują temperaturę, odprowadzają pot, grają muzykę, śpiewają i świecą w ciemności! Warto zainwestować w przyzwoitą, oddychającą odzież do bardziej dynamicznej, sportowej jazdy. Chcesz być wygodny i nie za gorący (ani za zimny...) innymi słowy, idealny.

Czego nauczyłeś się czytając ten post?

  • Jakie są najlepsze materiały do jazdy na rowerze?
  • Czym charakteryzuje się odzież rowerowa?
  • Jak ubrać się do jazdy na rowerze

W skrócie

Wybierając odzież rowerową, ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla siebie styl. Różne materiały i kroje lepiej nadają się do jazdy miejskiej niż górskiej. Najlepiej wybrać odzież termoaktywną, która będzie odprowadzać nadmiar wilgoci ze skóry. Zapobiegnie to wychłodzeniu i zwijaniu się ciała. Najlepszy top to taki, w którym czujesz się komfortowo i który nie obciera ani nie powoduje siniaków. Szczególnie podczas wielokilometrowych, intensywnych rajdów.

Najlepsze materiały do jazdy na rowerze

Bawełna, która jest przyjazna dla skóry i naturalna, jest najlepsza, prawda? Niestety tak nie jest. Bawełna jest przyjemnie przewiewna, prawie całkowicie przyjazna dla środowiska, ale szybko wchłania wilgoć, a następnie powoli ją uwalnia. Oznacza to, że pot zostanie natychmiast wchłonięty. Jazda w mokrej koszulce nie jest przyjemna.

Funkcjonalne materiały syntetyczne

Powszechne przekonanie, że syntetyki są szkodliwe dla skóry jest błędne, jeśli chodzi o modę sportową. W produkcji odzieży termoaktywnej wykorzystuje się poliester i poliamid. Nadaje się im kanalikową konstrukcję, która pozwala na odprowadzanie potu ze skóry. Są też bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i bezpieczne w użytkowaniu. Odzież termiczna, aby była skuteczna, musi ściśle przylegać do ciała. Dlatego też często nazywana jest bielizną termoaktywną.

Naturalna wełna

Wełna to dobry wybór, jeśli nadal zależy Ci na odzieży wykonanej z naturalnych włókien. Wełna to wszechstronny materiał, który ma wiele zastosowań. Może kojarzyć się jako gruby, niewygodny sweter do uprawiania sportu, ale może być również wykorzystywana na inne sposoby. Jest bezwonna, szybko schnie i reguluje temperaturę. To najlepsza wełna z merynosów, nowozelandzkich owiec hodowanych w wysokich górach. Owce merynosowe znane są z wyjątkowej odporności na zmiany temperatury.

W co się ubrać jadąc rowerem do miasta?

Nadeszło lato!

Jeśli jesteś rowerzystą, który dużo jeździ latem, w zatłoczonych miastach o wysokich temperaturach, będziesz potrzebować odzieży, która jest tak przewiewna, jak to tylko możliwe. Ale także chronić się przed palącymi promieniami słońca! Bawełniane i lniane bluzki oraz luźne szorty są idealne na krótkie dystanse. Jeśli nie jeździsz na rowerze do pracy i nie pocisz się, najważniejszym czynnikiem jest wygoda. Pamiętaj, aby unikać noszenia zbyt dużych spodni lub spódnic, które mogą zaczepić się o szprychy lub korbę.

Jesień i wiosna

W chłodniejsze dni świetnie sprawdzają się spodenki i koszulki z merynosów. Są miękkie, miłe w dotyku, zapewniają optymalną termoregulację i, co najważniejsze, nie śmierdzą! Mówi się, że jest tak dobry w odprowadzaniu potu, że można przejść kilka dni bez prania. Możesz nosić koszulkę merino z getrami pod odzieżą roboczą. Nie zauważysz tego i będziesz w stanie uniknąć pocenia się przez elegancką koszulę lub zamarzania rano, jeśli temperatury są nieprzyjazne.

W co się ubrać podczas jazdy w terenie

Koszulka

Kolarstwo przełajowe i szosowe wymaga ściśle przylegającej odzieży. Zaleca się noszenie koszulek lub bluz, które regulują wilgoć. Dzięki nim skóra pozostaje sucha i świeża, co po długim rajdzie brzmi abstrakcyjnie. Ma to zapobiegać niekontrolowanemu wychłodzeniu ciała (szczególnie podczas szybkich zjazdów) i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Najlepszym wyborem jest jak najbardziej obcisła bluza wykonana z technicznego materiału. Latem idealna będzie cienka bluza typu T shirt, natomiast w chłodniejszych temperaturach sprawdzi się termoaktywna koszulka z długim rękawem. Tego typu warstwa jest również przydatna, jeśli jeździsz w spodenkach z szelkami i chcesz chronić skórę przed podrażnieniami.

Na dres załóż luźniejszą koszulkę kolarską. Ochroni Cię to przed chłodem spowodowanym wiatrem. Koszulki kolarskie są wydłużone z tyłu, aby zakryć nerki. Wiele koszulek kolarskich ma poręczne kieszenie do przechowywania niezbędnych rzeczy. Najlepsze są funkcjonalne tkaniny, które są lekkie i szybkoschnące.

Spodenki

Zainwestuj w szorty, które nie będą boleć pośladków. Cały ciężar ciała koncentruje się na pośladkach. Mięśnie kulszowe są wtedy mocno eksploatowane, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Na intensywne rajdy zakładaj dopasowane, gumowane spodenki, które ściśle przylegają do ud. Zasada jest taka sama jak w przypadku spodni dresowych. Ciasny krój sprzyja wchłanianiu wilgoci i nie powoduje siniaków na udach. Spodenki są często wyposażone w antybakteryjną miękką wkładkę od wewnątrz, która chroni pośladki. Szorty nie powinny mieć widocznych szwów wewnątrz. Wystające nitki lub rozdarcia nie sprzyjają trwałości spodenek, a wręcz przeciwnie - mogą powodować podrażnienia i odciski.

Co jeszcze jest dostępne oprócz koszulek i spodenek?

Te dwa elementy uznawane są za bieliznę kolarską, więc bez nich nie warto ruszać się nigdzie dalej. W końcu jeździe na rowerze nie zawsze towarzyszy słoneczna pogoda.

Na wierzch warto założyć lekką, ciepłą bluzę. Ochroni ona przed wiatrem, chłodem i lekkimi opadami. Jeśli wybierasz koszulkę wykonaną z materiałów syntetycznych, postaw na okrycie wierzchnie, które współpracuje z pierwszą warstwą, skutecznie odprowadzając pot. Bluza tego typu szybciej wyschnie na długiej trasie i będzie mogła być ponownie wykorzystana. Warto zatem poszukać odzieży, która posiada technologie windstopper i waterproof, pod warunkiem, że nie ogranicza ona oddychalności. Ponadto powinna być skrojona specjalnie dla rowerzystów, ze ściągaczami w nadgarstkach i lekko wydłużonym tyłem.

Kaski i rękawiczki rowerowe to niezbędne akcesoria dla każdego rowerzysty.

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem przy wyborze odzieży rowerowej. Odblaski na odzieży i akcesoriach sprawią, że będziesz bardziej widoczny dla kierowców.

Niektóre preferencje są niezależne od temperatury otoczenia lub warunków jazdy. Niektórzy rowerzyści preferują jazdę w ciepłe dni, podczas gdy inni lubią przyjemny chłód. Gdy już dobrze określisz swój styl jazdy, wybór odzieży będzie znacznie łatwiejszy. Wybieraj z naszej oferty na sklepiguana.pl do woli - mamy odzież i akcesoria, które pokochasz!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com

Joanna Marczyk

16 lipca 2023 Moda sportowa